A Delta módszer egy nagyon gyakran használt számítási lépés aszimptotikus esetekben. Nézzük, hogyan valósítjuk meg.
Aszimptotikus esetekben végzett paraméterbecslés ugye a Centrális határeloszlás-tétel csak az átlag kiszámításában van segítségünkre. Ez nem gond addig, amíg az átlag és a paraméter amit keresünk ugyanaz. Ez ugye igaz a Gaussian vagy a Poisson eloszlásra, de sokszor nem ez a helyzet. Nézzünk egy példát.
A Centrális határeloszlás-tételről szóló posztban egy olyan Exponenciális eloszlás volt a példa, aminek a nem ismert lambda paramétere 0,1 volt. Maradjunk ennél a példánál. A korábbi posztban láttuk, hogy a mintaátlagok, a következő Normál eloszlást követik:
(1)
Azt is tudjuk, hogy Exponenciális eloszlásoknál az átlag és a paraméter kapcsolata:
(2)
Innen nem nehéz látni, hogy ahhoz, hogy a lambdára a legjobb becslés:
(3)
Tehát a Slutsky’s tételt felhasználva, még mindig a korábbi numerikus példánál maradva a becslésünk a lambdára:
(4)
Ugye ez elég közel van a keresett 0,1-hez, de ezt ugye nem tudjuk. De vajon milyen becslést adhatunk erre a távolságra? A Centrális határeloszlás tétele ugye segít nekünk arra nézve, mekkora távolságon belül gondoljuk a populáció válós átlagát a mintaátlaghoz. A Delta módszer lényegében ennek a tudásnak a felhasználása a becsült és a valós paraméter távolságára. Maga a módszer lényegében azt mondja, hogy a paraméterbecslés a következő Gaussian eloszlást fogja követni:
(5)
Ha a fentieket összehasonlítjuk az (1)-el akkor látjuk, hogy lényegében csak a variancia fog változni, mégpedig egy szorzóval. Oké. mi ez? A g az a függvény, aminek segítségével a mintaátlagból eljutunk a keresett paraméterhez. Tehát ebben az esetben a (3)-as. Vegyük észre, a ‘ jelet, ami ugye azt jelenti, hogy deriváljuk ezt a g függvényt. Ennek a derivált függvénynek az elvárt érték lesz a bemenete. Amit Slutsky alapján a minta átlaggal fogunk helyettesíteni. Végül az egészet négyzetre kell emelni. Tehát a lépések. Először megnézzük a g deriváltját, vegyük észre hogy a
-et
-re cseréltem:
(6)
Majd behelyettesítjük a E[X]-et, és négyzetre emelünk. Ennek megfelelően:
(7)
Amit ugye lehet egyszerűsíteni:
(8)
Numerikusan a fenti példára:
(9)
Vagyis a becslésünk szerint a valós paraméter a következő Gaussian-ra illeszkedik:
(9)
Lényegében ennyi a Delta módszer. Teszteljük. Vegyünk 10 000 mintát és nézzük meg, hogy alakul a paraméterbecslésünk.
# a valós lambda amit nem ismerünk l = 0.1 # paraméterbecslés parameter_becsles = [] j = 10000 for i in range(j): # mintavétel x = np.random.exponential(scale=b, size=n) # átlag számítás parameter_becsles.append(1/np.mean(x)) # ábra plt.clf() # a megfigyelt becslések a paraméterre plt.hist(parameter_becsles, label="Paraméter becslés", density=True, ) # a delta módszer által elvárt eloszálása a becsült paraméternek bins = [ x/1000 for x in range(200)] normalpdf = stats.norm.pdf(bins, l, np.sqrt(l**2/n)) plt.plot(bins, normalpdf, label="Normál eloszlás") plt.legend() plt.plot()

Mint látható a becsült eloszlás elég jól illeszkedik a mintavétel eredményére, tehát a Delta módszer tényleg jól használható a paraméterbecslés kritikus értékeinek meghatározására.
“Delta módszer — példa számítás” bejegyzéshez egy hozzászólás